PRK Lazer Göz Ameliyatı: LASİK’ten Farkı

0
48

PRK (fotorefraktif keratektomi), miyopi, hipermetropi ve astigmatizmi düzeltmek için bir tür refraktif cerrahidir.

PRK, kırılma kusurlarını düzeltme yöntemlerinden ilkidir. Popüler LASIK prosedürünün öncüsüdür. PRK yönteminde görüşün iyileşmesi LASIK göz cerrahisinden biraz daha uzun sürse de, PRK halen yaygın olarak yapılmakta ve bazı hastalar için LASIK’e göre avantajlar sunmaktadır.

LASIK ve diğer lazerli göz ameliyatları gibi PRK, excimer lazer kullanarak korneayı yeniden şekillendirir. Göze giren ışığın net görüş için retinaya odaklanmasını sağlar.

PRK nasıl yapılır?

İlk olarak, göz cerrahınız merkezi bir korneal epitel alanını alkol çözeltisi, “parlatıcı” bir cihaz veya kör bir cerrahi aletle temizler.

Daha sonra, bir excimer lazer korneanızın yüzeyinin eğriliğini tam olarak yeniden şekillendirmek için kullanılır. Bu bilgisayar kontrollü, çok özelleşmiş lazer, mikroskobik miktardaki dokuları kesin bir şekilde gideren soğuk ultraviyole ışık darbeleri sunar.

Gözünüzün korunmasına yardımcı olmak için korneanın üzerine bir “bandaj” yumuşak kontakt lens yerleştirilir. Yeni epitel hücreleri yaklaşık dört ya da beş günde tekrar büyür, ardından bandaj kontakt lensi göz doktorunuz tarafından çıkartılır.

PRK ve LASIK arasındaki temel fark bu yöntemlerin ilk adımıdır.

LASİK’te korneada mikrokeratom veya femtosaniye lazerle ince bir flep oluşturulur. Bu flep, altta yatan kornea dokusunu ortaya çıkarmak için kaldırılır ve korneanın bir excimer lazer ile yeniden şekillendirilmesinden sonra tekrar yerleştirilir.

PRK’da, korneanın ince dış tabakası (epitel), altta kalan kornea dokusunun bir excimer lazer ile yeniden şekillendirilmesinden önce çıkarılır ve atılır. Epitel, ameliyattan sonraki birkaç gün içinde kendini onarır.

LASEK adı verilen bir PRK varyasyonu da mevcuttur.

PRAS ile olduğu gibi korneanın dış epitel tabakasını çıkarmak yerine, LASEK epitel tabakasını kaldırmayı (trephine adı verilen cerrahi bir alet kullanarak) ameliyat sırasında korumayı ve işlemin sonunda gözün yüzeyine yerleştirmeyi içerir.

PRK vs LASIK

PRK ameliyatının nihai sonuçları LASIK sonuçlarına benzer, ancak başlangıçtaki PRK iyileşmesi daha yavaştır çünkü yeni epitel hücrelerinin göz yüzeyinide yenilenmesi ve göz yüzeyini örtmesi birkaç gün sürer.

Ayrıca ameliyattan sonraki ilk birkaç gün içinde göz enfeksiyonu riski biraz artmıştır. LASIK hastaları genellikle daha az rahatsızlık duyar ve vizyonları daha hızlı stabilize olur, oysa PRK ile görüş gelişimi daha yavaştır ve nihai sonuç birkaç hafta sürebilir.

Ancak PRK, bazı belirgin avantajlar sunuyor.

PRK cerrahisi kornea flebi yaratmadığından, altta yatan stroma kalınlığının tamamı tedavi için kullanılabilir.

Bu, korneanın LASIK için çok ince olması veya daha önce LASIK uygulamasından geçmeniz ve bu nedenle daha ince bir korneanın kalması durumunda özellikle faydalıdır. Ayrıca flep komplikasyonları riski yoktur ve excimer lazer ile çok fazla korneanın alınması riski azalır.

LASIK’ten daha az lazer tedavisi derinliği

LASIK’ten daha yavaş toparlanma

İnce bir kornea’ya sahip olan hastalar için uygundur

En iyi görüş elde etmek için daha uzun zaman alır

Korneal flep komplikasyon riski yoktur

Ameliyat sonrası enfeksiyon, inflamasyon ve pus riski artışı

Düşük kornea kalınlığı riski

PRK operasyon sonrası Lasik operasyonu sonrasına göre daha ağrılı bir süreç geçirebilirsiniz.

PRK Operasyon Süreci

PRK’dan önce

İlk adımınız PRK ameliyatında deneyimli bir göz cerrahı seçmektir .

Lazer göz ameliyatı için uygunluğunuzu sağlamak için daha sonra kapsamlı bir göz muayenesinden geçeceksiniz. Bu testler:

  • Göz bebeği büyüklüğünün ölçülmesi
  • PRK sonucunuzu etkileyebilecek kuru gözlerinizin olmadığından emin olmak için bir test yapılması
  • Hassas ölçümler ve kornea şeklinin haritalanması
  • Korneanızın kalınlığının ölçülmesi

Göz doktorunuz ayrıca LASIK ve PRK için uygun bir aday olup olmadığınızı belirlemek için genel sağlığınızı ve aldığınız ilaçları da değerlendirecektir .

Kontakt lens takarsanız, göz muayenesinden önce bir süre takmayı bırakmanız gerekebilir, çünkü lensler korneanızın doğal şeklini değiştirebilir. Göz doktorunuz muayene ve konsültasyon sırasında sizinle görüşecektir.

PRK sırasında

PRK, operasyonu genellikle sadece 15 dakika sürer (her iki göz için toplam süre).

İşlem sırasında uyanık olacaksınız, ancak göz cerrahınız size rahatlamanıza yardımcı olacak hafif bir oral sakinleştirici verebilir.

Gözünüze göz damlası uygulanacak ve bir cihaz sayesinde göz kapaklarınız geniş ve açık tutlacaktır. Cerrahınız daha sonra, size özel programlanan excimer lazeri gözünüzün üstüne yönlendirir.

Lazer korneanıza ışık atışı gönderirken cerrahınız gözünüzü kısa bir süre için hedef ışığa yönlendirmeminzi isteyecektir.

Lazer enerjisi mikroskobik miktardaki dokuları uzaklaştırır ve korneayı yeniden şekillendirir. Çoğu kişi rahatsızlık hissetmez, ancak gözünüz üzerinde biraz baskı hissedebilirsiniz. Cerrahınız lazer üzerinde tam kontrol sahibidir ve istediği zaman kapatabilir.

Tedaviden sonra, cerrahınız korneanızı bir kontakt lens ile kapayacak. Birkaç gün içinde yeni epitel hücreler tekrar oluşunca kontakt lens teması kesilir.

PRK’dan hemen sonra

Ameliyattan sonra kısa bir süre dinlenmeniz istenecek ve daha sonra eve dönebilirsiniz.

Cerrahınız, ameliyat sonrası rahatsızlığı azaltmak, şişmeyi en aza indirmek ve iyileşmeyi hızlandırmak için topikal antibiyotiklerin yanı sıra anti-enflamatuar ve ağrı kesici ilaçlar da verecektir.

Diğer tüm ameliyatlarda olduğu gibi, optimum sonuçlar almanıza yardımcı olmak için doktorunuzun talimatlarını takip etmeniz çok önemlidir. İyileşme sürecini izlemek için önümüzdeki birkaç hafta içinde doktorunuzla sık sık takip randevularınıza katılmanız gerekecektir.

PRK iyileşme süreci LASIK cerrahisine göre daha uzun sürer. Görme duyunuz düzelmeden günler veya birkaç hafta sürebilir ve görüşünüzün tamamen dengelenmesi için daha uzun sürebilir.

PRK ameliyatı geçiren çoğu kişi ameliyattan sonra bir veya iki hafta içinde araba kullanmaya başlayabilr. Ancak görüşünüzün tamamen net ve kararlı olması üç ila altı ay sürebilir.

PRK’nın uzun dönem sonuçları

PRK ve LASIK’in sonuçları çok benzer. Çoğu kişi işlemden sonra tam görüş elde eder ve hemen hemen tüm hastalar daha iyi görme keskinliğine ulaşır.

Gözleriniz tamamen iyileştikten sonra görüşünüzden memnun kalmazsanız, görüşünüzü daha da keskinleştirmek için bir takip (“geliştirme”) işlemi yapmayı seçebilirsiniz.

Başka bir seçenek de, gerektiğinde belirli işler için gözlük takmaktır.

PRK’dan sonra ışığa duyarlılık sorunu varsa, fotokromik camlı gözlükler rahatlama sağlayabilir.

Ayrıca, ameliyattan sonra küçük bir kırma hatasına sahipseniz, yansıtıcı olmayan kaplamalı düşük güçlü reçeteli lensler, gece sürüşü gibi faaliyetler için görüşünüzü keskinleştirebilir.

Ameliyat sonrası PRK ve LASIK komplikasyonları nadirdir ve gece ışıklarında ışık patlamaları veya hareler içerebilir.

PRK ameliyatından sonra, 40’lı yaşlarına bastığınızda, presbiyopi adı verilen yakın görme kaybına bağlı olarak okuma gözlükleri de gerekebilir .

LASIK bugüne kadar en popüler lazer ameliyatı olmasına rağmen, PRK veya LASIK’in bireysel ihtiyaçlarınız için en iyi prosedür olup olmadığına ilişkin göz doktorunuzun rehberliğini ve değerlendirmesini takip etmek önemlidir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here