LASIK Ameliyatı: Eksiksiz Bir Rehber

  0
  35

  LASIK; miyopi, hipermetropi ve astigmatizmi tedavi etmek için en sık yapılan lazer göz ameliyatıdır.

  Diğer lazer ameliyatlarında olduğu gibi, LASIK prosedürü de, göze giren ışığın gözlük veya kontak lens olmadan retinaya odaklanmasını sağlamak için gözün ön yüzeyini (kornea) yeniden şekillendirir .

  LASIK tipik olarak ağrısızdır ve her iki gözün de tedavisi için sadece 15 dakika gerekir. Görme gelişimi hızlıdır ve genellikle 24 saat kadar kısa bir sürede stabilize olur.

  LASIK prosedürü

  LASIK prosedürünün üç temel adımı vardır:

  Korneada ince, dairesel bir flep oluşturmak için mikrokeratom veya femtosaniye lazer adı verilen mekanik bir cerrahi alet kullanılır. Cerrah daha sonra altta kalan korneaya erişmek için bu kanadı geriye doğru katlar.

  Kornea stromasını yeniden şekillendirmek için bir excimer lazer kullanılır. Bu son derece özel lazer, korneadan mikroskobik dokuları çıkarmak için yeniden şekillendirmek için serin bir ultraviyole ışık demeti kullanır, böylece daha iyi görüş için retinaya ışığı daha iyi odaklar.

  Kornea kapakçığı, kornea stromasına dikişsiz yapışacağı yere yerleştirilir.

  LASİK’ten Önce.

  Göz doktorunuz, LASIK görüş düzeltmesinde iyi bir aday olup olmadığınızı belirlemek için kapsamlı bir göz muayenesi yapacak.

  Bu sınav sırasında, LASİK’ten sonra alışılmadık bir kuru göz riski bulunmadığından emin olmak için gözünüz incelenecektir.

  Kornea topografisi adı verilen otomatik bir araç, korneanızın şeklinin ayrıntılı bir haritasını oluşturmak için kullanılacaktır. Mümkün olan en iyi LASIK sonucunu elde etmenize yardımcı olmak için korneanızın dalga kenarı analizi adı verilen ek bir ölçüm de yapılabilir.

  Kontakt lens takmayı doktorunuz tarafından önerilen bir süre boyunca durdurmalısınız – genellikle LASIK’tan en az iki hafta önce- Bu önemlidir, çünkü kontakt lens aşınması korneanızın doğal şeklini değiştirebilir ve işleminizin sonucunu etkileyebilir.

  LASIK Sırasında

  LASIK ameliyatınızdan hemen önce, işlem sırasında herhangi bir rahatsızlığı önlemek için gözünüzü uyuşturan damlalar uygulanır. Doktorunuz ayrıca rahatlamanıza yardımcı olacak bazı ilaçlar da verebilir.

  Gözünüz lazerin altına yerleştirilir ve göz kapaklarınızı açık tutmak için kapak spekulum adı verilen bir alet kullanılır.

  Kornea flepinin kalitesini etkileyebilecek göz hareketlerini veya temas kaybını önlemek için gözünüzün önüne bir emme halkası uygulanır.

  Kornea flebi oluşturulduktan sonra, cerrah size özel ölçüleri uygulamak için excimer lazerini kullanır. Lazer korneanıza ışık atışı gönderirken, kısa bir süre için hedef ışığa bakmanız istenecektir.

  Lazer ışığı darbeleri, korneayı acısız şekilde yeniden şekillendirir ancak gözünüz üzerinde biraz baskı hissedebilirsiniz. Lazer çalışırken sabit bir tıklama sesi duyacaksınız. Lazer tedavisinin kendisi sadece bir dakika sürer.

  LASIK’tan Hemen Sonra

  LASIK ameliyatınızı tamamladığınızda, cerrahınız sizi biraz dinlendirir. İşlemden hemen sonra geçici olarak yanma veya kaşıntı hissi hissedebilirsiniz.

  Ameliyat sonrası kısa bir muayeneden sonra, biri sizi eve bırakabilir. Göz doktorunuz sizi ertesi gün görene ve görüşünüzün sürüş için yasal standarda uyduğunu onaylayana kadar LASİK’ten sonra araba kullanamazsınız.

  Ameliyattan hemen sonra bulanık bir görme beklemelisiniz; Bununla birlikte, çoğu insan için, görüş hemen düzelir ve birkaç gün içinde stabilize olur.

  Ertesi gün işe gidebilirsiniz, ancak birçok doktor bunun yerine birkaç gün dinlenmenizi önerir.

  Genellikle göz doktorunuzu veya LASIK cerrahınızı ameliyattan sonraki gün görmeye gideceksiniz. Bu ziyarette, gözlüksüz veya kontakt lens kullanmadan araç kullanmanın yasal olduğundan emin olmak için görüşünüz test edilecek.

  Doktorunuzun talimatlarına uyun ve verilen ilaçları alın. Ayrıca, gözlerinizi ovmaktan kaçının, çünkü bu klapenin altındaki korneaya daha güvenli bir şekilde yapışana kadar flep’in yerinden çıkmasına neden olabilir.

  Uzun Vadeli

  Lazer göz ameliyatı sayısız fayda sunar ve yaşam kalitenizi önemli ölçüde artırabilir. Çoğu insan ameliyattan sonra 20/20 görüşe ulaşabilir veya daha iyi olabilir, ancak sonuçlar kişiden kişiye değişir.

  LASIK’tan sonra hafif bir kırılma hatası yaşıyorsanız ve gece sürüş gibi bazı aktiviteler için daha net bir görüş istiyorsanız, yansıtıcı olmayan kaplamaya sahip reçeteli lensler genellikle yardımcı olur.

  LASİK’ten sonra güneş ışığına duyarlıysanız, göz doktorunuza fotokromik camlı gözlük reçetesi vermesini isteyin.

  Prosedür mükemmel bir güvenlik profiline sahip olsa da, LASIK komplikasyonları oluşabilir ve enfeksiyon veya gece parlamayı içerebilir. İnsanların küçük bir yüzdesi, kabul edilebilir görme keskinliği elde etmek için birincil LASIK ameliyatından birkaç ay sonra LASIK’in bir donanımına veya “rötuş” işlemine ihtiyaç duyabilir.

  Ayrıca, 40’lı yaşlara geldiğinizde, presbiyopi adı verilen yaşla ilgili yakın görme kaybından dolayı okuma gözlüklerine ihtiyacınız olacak .

  CEVAP VER

  Please enter your comment!
  Please enter your name here