Kontakt Lenslerin Neden Süresi Doluyor?

0
399
kontakt lens

Yumuşak kontak lenslerin kullanım süresi dolduğunda atmalısınız. Yumuşak kontakt lensler, göz doktorlarına ve tüketicilere satılmadan önce sterilize edilmesi ve kapalı kaplarda paketlenmesi gereken tıbbi cihazlardır. Gözle temas ettiklerinden, kirlenmişlerse göze zarar verme potansiyeli vardır.

Paketlenmiş yiyeceklerin son kullanma tarihi olduğu gibi, paketlenmiş tıbbi cihazların da son kullanma tarihleri vardır.

Kontakt Lens Son Kullanma Tarihi

Yumuşak lensler hava geçirmez bir kapta kapatılsa da, zamanla kabın contasının zarar görmesi olasıdır, bu da tuzlu su çözeltisinin ve merceğin kirlenmesine neden olabilir.

Lens ambalajının üzerindeki son kullanma tarihi, kabın kirlenmemiş olduğu ve içindeki lenslerin güvenli bir şekilde kullanılabileceği öngörülen son ayı ve yılı gösterir.

Yumuşak bir kontakt lensin son kullanma tarihinin, lensin üretildiği ve paketlendiği tarihten dört yıl sonra olması olağandışı değildir.

Genel olarak, kontakt lens ambalajlarında son kullanım tarihi yyyy / mm formatında yazılmıştır. Örneğin, 2018/08 son kullanma tarihi, lenslerin Ağustos 2018 sonuna kadar aşınma için güvenli olarak kabul edilmesi gerektiği anlamına gelir.

Yumuşak Kontakt Lens Ambalajı

Günümüzde satılan çoğu yumuşak kontakt lens, mühürlü bir folyo kaplı küçük, plastik ambalajlarda ayrı ayrı paketlenir. Bu ambalajlar genellikle tuzlu su ve merceği tamamen ıslak tutmak için bir ıslatıcı madde ile doldurulur.

Maliyet ve ağırlık nedeniyle bu plastik ambalajlar, bir zamanlar yumuşak lensler için baskın paketleme yöntemi olan geleneksel cam şişelerden çok daha yaygındır.

Yumuşak kontak lens kaplarının folyo kapağı tipik olarak aşağıdaki bilgileri gösterir:

  • Kontakt lens markası
  • Lens malzeme adı
  • Üreticinin ismi
  • Lensin taban eğrisi
  • Lens çapı
  • Lens gücü
  • Parti numarası
  • Son kullanma tarihi

CE işareti (Avrupa Birliği ve Avrupa Ekonomik Bölgesi ülkelerinde satılan lensler için zorunlu) ve lensin yapıldığı yer gibi diğer bilgiler de dahil edilebilir.

Gaz Geçirgen Kontakt Lens Ambalajı

Yumuşak kontakt lenslerin aksine, sert gaz geçirgen lensler genellikle üreticiden göz doktoruna kuru olarak gönderilir. Ayrıca, gaz geçirgen lensler siparişe uygun hale getirilir ve kullanıcının göz şekline uygun olarak reçeteye göre uyarlanır. Bu nedenlerden dolayı, gaz geçirgen kontaklar tipik olarak bir son kullanma tarihi gerektirmez.

Kontakt Lens Reçesinin Son Kullanma Tarihi

Kontakt lens reçetesi üzerindeki son tarih, göz doktorunuzun size reçete ile yeni lensler satın alma yetkisi verdiği son tarihtir. Ülkemizde kontakt lens reçetesinin son kullanma tarihi sgk için 10 iş günüdür. Bunun dışında kontakt lens reçetelerini 6 ay içinde kullanılması önerilir. Bunun nedeni, gözlerinizin sağlıklı kaldığından ve kırılma kusurunuzun değişmediğinden emin olmak için kontakt lens takıyorsanız 6 ayda bir göz muayenesi yapmanızdır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here