Kolobom Hastalığı Nedir? Tedavisi Nasıl Yapılır?

0
51
kolobom

Kolobom doğumdan önce meydana gelen göz anormallikleridir. Kolobomlar, gözü oluşturan doku parçalarının eksikliğidir. Kolobom, “kısıtlanmış” anlamına gelen Yunanca bir kelimeden gelir. Göz, fetüsün ilk üç aylık büyüme döneminde hızla gelişir. Koroid fissürü olarak bilinen bir boşluk, gözü oluşturan sapların altında belirir. Bu fissür genellikle gebeliğin yedinci haftasında kapanır. Kapanmazsa, kolobom sendromu dediğimiz bir boşluk oluşur.

Kolobom bir veya iki gözü etkileyebilir. Her iki göz de görüldüğünde, onları aynı şekilde veya farklı şekilde etkileyebilir. Etkilenen göz kısmına bağlı olarak, farklı kolobom tipleri vardır:

  • Göz kapağı kolobomu Üst veya alt göz kapağının bir parçası eksiktir.
  • Lens kolobomu Bir lens parçası eksiktir.
  • Maküler kolloboma Bu kolobom türünde, makula normal olarak gelişmemiştir.
  • Optik sinir kolobomu Bu kolobomda optik sinir oyuklaşarak görmeyi azaltır.
  • Uveal coloboma Uvea gözün orta tabakasıdır. Bu koloboma, gözün renkli kısmı olan irisi etkileyerek ona belirgin bir anahtar deliği veya kedi gözü görünümü verir.
  • Chorio-retinal coloboma Bu kolobomda, retinanın bir kısmı eksiktir.

KOLOBOM BELİRTİLERİ

İris, göz bebeğinin boyutunu iki kas üzerinden ayarlayarak göze giren ışığın miktarını kontrol eder. İris arızalı olduğunda, bu kontrol işlevini artık gerçekleştiremez. İris kolobomu olan insanlar parlamalara karşı daha hassastır, çünkü daha fazla dağınık ışık “genişletilmiş göz bebeği” nden göze girebilir. Mavi renkli blok filtreler etkilerin önlenmesine yardımcı olabilir.

Düzensiz şekilli bir göz bebeği genellikle irisin tabanında bir yırtılmaya işaret eder. Bu gözyaşı normal göz bebeğinin altında meydana gelirse, gözyaşı nedeniyle meydana gelen “ikinci” göz bebeği üst kapak tarafından kaplanmadığından hastalar çift görme ile karşılaşırlar. Görme üzerindeki etkiler, kolobomun ciddiyetine ve büyüklüğüne bağlıdır.

Bir başka özellik, özellikle iris kolobomu büyükse görünümdür. Genelde başka bir kişinin yüzüne baktığımız için bu kusuru gizlemek zordur. Hastalar kendilerini damgalanmış hissedebilir ve psikolojik stres yaşayabilir.

KOLOBOM NEDENLERİ

Çoğu koloboma vakası, önceden herhangi bir aile öyküsü olmadan ortaya çıkar, ancak bazı ailelerde koloboma kalıtımsal olabilir veya hamilelik sırasında belirli ilaçlar veya enfeksiyonlar gibi çevresel faktörlerden kaynaklanabilir.

Bazen, koloboma aşağıdakiler de dahil olmak üzere diğer göz koşullarının riskini artırabilir:

– Glakom
– Retina dekolmanı
– Koroidal neovaskülarizasyon
– Katarakt

KOLOBOM TEDAVİSİ

Günümüzde kolobomun tedavisi yoktur. Kolobom olan çocuğun ilk yıllarında, hastalığın etkilerinin ve göz sağlığının takip edilmesi için hastanede uzman bakımı alması gerekir. Bu kontrollerin sıklığı çocuğun ihtiyacına göre belirlenecektir. Kolobom olan çocuklarda glokom hastalığı (yüksek göz basıncı) ve retina dekolmanı gelişme riski yüksek olabilir. Her iki hastalığın da tedavisi vardır.

Eğer çocuğunuzun göz sağlığı sabit ise ve komplikasyon gelişmiyor ise, yedi yaşına kadar her altı ayda bir, daha sonra yılda bir kez göz testi yapılması gereklidir. Bu göz testlerini bir ortoptist veya optisyen de yapabilir.

Kolobom olan çocukların gözlük takması gerekebilir. Ancak gözlükler kolobomdan kaynaklanan görme problemlerini düzeltemezler. Ancak gözlük, kolobom sebepli olmayan yakını ya da uzağı görememe sorunlarını düzeltmede kullanılır.

Bazen, daha ileri evrelerde kontak lens kullanımı gerekebilir. Bu, gözbebeğinin anahtar deliği görünümünü yuvarlaklaştırmaya yardımcı olur.

Işık hassasiyetine bağlı olarak, güneş gözlüğü ya da azalan görüşü düzeltebilecek bazı yardımcı araçlar önerilebilir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here