Göz Kuruluğu Nedir? Nasıl Tedavi Edilir?

0
35
göz kuruluğu

Göz kuruluğu sendromu, göz yüzeyinde yeterli miktarda yağlanma ve nem bulunmamasından kaynaklanır. Gözlerin nemsiz kalması; göz tahrişinden, önemli iltihaplara ve hatta gözün ön yüzeyinin yaralanmasına kadar gidebilir. Göz kuruluğu sendromu basitçe “kuru göz” olarak adlandırılır. Ek olarak, kuru gözleri tanımlamak için kullanılan alternatif tıbbi terimler şunlardır:

Keratitis sicca Genel olarak korneanın kuruluğunu ve iltihabını tanımlamak için kullanılır .

Keratokonjonktivit sicca Hem kornea hem de konjonktiva etkileyen göz kuruluğunu tanımlamak için kullanılır .

Disfonksiyonel gözyaşı sendromu Yetersiz gözyaşı miktarı ve yetersiz gözyaşı kalitesinin sebep olduğu göz kuruluğunu vurgulamak için kullanılır.

Göz Kuruluğunun Görülme Sıklığı

Kuru gözler kırmızı olabilir ve tahriş olabilir, bu da çizik hissine neden olabilir.

Göz kuruluğu sendromu dünyadaki en yaygın göz koşullarından biridir ve göz doktoruna yapılan ziyaretlerin başlıca nedenidir .

Global Sağlık Dergisi’nde yayınlanan bir incelemede araştırmacılar, dünyadaki farklı popülasyonlarda göz kuruluğunun görülme sıklığının yüzde 5 ile yüzde 50 arasında değiştiğini göstermiştir. Ve yine araştırmalara göre göz kuruluğu sendromu ileri yaşlı insanlarda, kadınlarda ve gün içerisinde bilgisayar kullanan insanlarda daha fazla görülmüştür. Yakın tarihli bir çevrimiçi ankette, 18 yaş ve üstü Amerikalıların neredeyse yarısının (yüzde 48) düzenli olarak kuru göz semptomları yaşadığı ortaya çıktı. Ayrıca, elde edilen sonuçlara göre 26 milyondan fazla Amerikalı kuru gözler ile görüyor ve bu sayının 10 yıl içinde 29 milyondan fazla artması bekleniyor.

Diğer kaynaklar, 50 yaş ve üstü yaklaşık 5 milyon Amerikalı’nın klinik olarak kuru göz sendromu olduğunu tahmin etmektedir.

Göz Kuruluğu Semptomları

Göz kuruluğu sendromu belirtileri şunlardır:

 • Yanma hissi
 • Kaşınan gözler
 • Acı hissi
 • Ağır gözler
 • Yorgun gözler
 • Boğaz gözler
 • Kuruluk hissi
 • Kırmızı gözler
 • Bulanık görme

Yaygın olarak görülen bir diğer belirti yabancı cisim hissi denilen bir şeydir – kum veya başka bir nesnenin gözünüzün içerisinde olduğu hissi.

Ne kadar tuhaf olsa da, sulu gözler de göz kuruluğu sendromunun bir belirtisi olabilir. Bunun nedeni; göz yüzeyindeki kuruluğun, koruyucu bir mekanizma olarak gözyaşı üretilmesini aşırı derecede tetiklemesidir. Ancak bu refleks, gözdeki kuruluğu düzeltmek için yeterli olmaz.

Bu semptomlara ek olarak, kuru gözler iltihaplanmaya ve göz yüzeyinde (bazen kalıcı) hasara neden olabilir.

Göz kuruluğu sendromu ayrıca LASIK ve katarakt ameliyatının sonuçlarını da etkileyebilir .

Göz Kuruluğu Sendromuna Ne Sebep Olur?

Göz yüzeyinin sağlıklı kalabilmesi için göz yüzeyinde yeterli gözyaşı tabakası gereklidir. Gözyaşları, nemli kalması için göz yüzeyini yıkar. Korneaya zarar verebilecek ve göz enfeksiyonuna yol açabilecek toz, kalıntı ve mikroorganizmaları temizler.

Normal bir gözyaşı filmi üç önemli bileşenden oluşur:

 1. Yağlı (lipit) bileşen
 2. Sulu (sulu) bileşen
 3. Mukoza benzeri (müsin) bileşen

Gözyaşının her bileşeni kritik bir amaca hizmet eder. Örneğin, gözyaşı lipitleri, gözyaşının çok çabuk buharlaşmasını önler ve yağlamayı arttırır. Müsin ise gözyaşının göz yüzeyine tutunmasına yardımcı olur.

Her bir gözyaşı bileşeni, gözün üzerinde veya yakınında bulunan farklı bezler tarafından üretilir:

 1. Yağlı bileşen, göz kapaklarındaki meibom bezleri tarafından üretilir.
 2. Sulu bileşen, üst göz kapaklarının dış kısmının arkasında bulunan lakrimal bezler tarafından üretilir.
 3. Müsin bileşeni, gözün beyazını kaplayan konjonktivadaki goblet hücreleri tarafından üretilir.

Gözyaşı bileşenlerinin herhangi birindeki problem veya gözyaşı dengesizliği ve Göz kuruluğuna neden olabilir. Örneğin, eğer meibomian bezleri yeterince yağ üretmiyorsa veya salgılanmıyorsa, gözyaşı çok hızlı bir şekilde buharlaşabilir ve buharlaşan gözyaşı göz kuruluğuna sebep olur.

Meibomian bezi işlev bozukluğu artık göz kuruluğu sendromu vakalarında önemli bir faktör olarak kabul edilmektedir.

Spesifik kuru göz tipi, göz doktorunuzun göz kuruluğu semptomlarınızdan kurtulmanız için tavsiye ettiği tedavi türünü belirler.

Göz Kuruluğu Sendromu ile ilişkili faktörler

Bir dizi faktör göz kuruluğu riskini artırabilir. 

 • Bilgisayar kullanımı Bir bilgisayarda çalışırken veya bir akıllı telefon ya da başka bir taşınabilir dijital cihaz kullanırken, daha az göz kırpma eğiliminde oluruz, bu da daha fazla gözyaşı buharlaşması ve göz kuruluğu semptomları riskinin artmasına neden olur.
 • Kontakt lens  Kontakt lenslerin göz kuruluğu sorunlarına ne kadar katkıda bulunduğunu belirlemek zor olsa da, göz kuruluğu rahatsızlığı insanların kontakt lens kullanımını bir süre durdurmaları önerilir.
 • Yaşlanma  Göz kuruluğu sendromu her yaşta ortaya çıkabilir, ancak özellikle 50 yaşından sonra, giderek daha yaygın hale gelmektedir.
 • Menopoz sonrası kadınlar, aynı yaştaki erkeklerden daha fazla göz kuruluğu riski altındadır.
 • İç ortam Klima, tavan vantilatörleri ve hava ısıtma sistemlerinin tümü iç mekan nemini ve göz yaşı buharlaşmasını arttırarak göz kuruluğu semptomlarına neden olabilir.
 • Dış ortam Kurak iklimler ve kuru, rüzgarlı koşullar göz kuruluğu risklerini arttırır.
 • Sigara Kullanımı göz kuruluğuna ek olarak, makula dejenerasyonu, katarakt  gibi ciddi göz problemleriyle ilişkilendirilmiştir.
 • Sağlık koşulları Diyabet, tiroidle ilişkili hastalıklar, lupus, romatoid artrit ve Sjögren sendromu gibi bazı sistemik hastalıklar göz kuruluğu problemlerine katkıda bulunur.
 • İlaçlar Antihistaminikler, antidepresanlar, bazı tansiyon ilaçları ve doğum kontrol hapları dahil olmak üzere birçok reçeteli ve reçetesiz ilaç, göz kuruluğu belirtileri riskini artırır.
 • Göz Kapağı Problemleri Uyurken göz kapaklarının tam olarak kapatılmaması ve yaşlanma nedeniyle oluşabilecek lagoftalm denilen durum tedavi edilmezse kornea ülserine yol açabilecek ciddi göz kuruluğuna neden olabilir.
 • Ayrıca, LASIK ve diğer kornea kırma ameliyatları bazen kuru gözlere neden olabilir. Bununla birlikte, çoğu durumda, LASIK’ten sonra göz kuruluğu rahatsızlığı geçicidir ve işlemin birkaç haftası içinde düzelir. LASIK’ten önce kuru gözleriniz varsa, göz doktorunuz mümkün olan en iyi LASIK sonuçlarını garanti etmek için işleminizden önce göz kuruluğu tedavisi önerebilir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here